ST.VALENTİNE DAY

   Batı kapitalizminin tüketimi kamçılayan cinliklerine diyecek yok dogrusu... Maddeye tatmin olmaya çalışan insanları tüketim çılgınlıgına sevketmek amacıyla tuhaf tuhaf günler keşfedip dünyay ihraç ediyorlar."Sevgililer Günü" bunlardan biri.

Hergün için bir hikaye uydurulur ya;sevgililer gününün hikayesi:Biz buna sevgililer günü diyorsak isede bu günün adı St Valentine Day,turkçesi Aziz Papaz Valentine Günü'dür.Kim bu papaz efendi ne yapmışta bu gün sevgililer günü olmuş?

roma imparatoru II.Cladius un askere gidecek gençlere evlenme yasagı getirmesine ragmen Papaz Valentin efendiimparatoru dinlemeden askere nikah kıymış.imparator bunu ögrenince 270 yılının 14 Şubat günü kafasını kestirmiş.İşte şimdi bizde  de 14 Şubat Srvgililer Günü olarak bundan 1736 yıl önceki hazin olayı kutluyoruz(!)...

Anlaşılacagı gibi St Valentine Day(sevgililer günü) hıristiyan kültürüne ait bir kutlama.Ama kendi degerlerini yitirip batının bütün bütün degerlerini sosyal bünyeye uyup uymadıgını düşünmeden,sorgu sual eylemeden medyanın pompalamasıyla oldugu gibi kabul eden modernite yanlıları bu günüde karşılıklı hediye alma yarışı içinde çılgınca kutlama isterisi içinde geçiriyor.

Bu günden kasıt;medyada hediyelik reklamlar arasında yayınlanan flörtü on plana çıkararak"Herkesin bir sevgilisi olmalı"mesajını vermektedir yoksa her türlü sevgiyi içine alan bütüncül "sevgi"yi gündeme getirmektir.

Gönül rahatlıgı içinde ;esas olan,bütüncül sevgiyi bir günlüğüne de olsa topluma hatırlatmak diyorsan canım semacım.işte burda duralım.bunun için papaz valentin efendiye ihtiyacımız var mı?

Bizim kültürümüzde bütün yaratılmışları sevmemiz ögütlenir.Aşk eri Yunus'umuz bu gerçegi nasılda dile getirir

"Dinleyin ey yarenler aşk bir güneşe benzer,                                                                  

Aşkı olmayan gönül misal-i taşa benzer"

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !